راهنمای تدوین مقاله


راهنمای نویسندگان

نکات قابل توجّه نویسندگان پیش از نگارش مقاله

اصول اخلاقی مندرج در اطّلاعات نشریه را به دقت مطالعه فرمایید.

این مجله تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشارCope) ) می باشد بنابراین لازم است نویسندگان محترم فرم تعارض منافع و تعهدنامه مجله را تنظیم و به همراه فایل اصلی مقاله در قسمت (بارگزاری فایل ها) بارگذاری نمایند. برای شروع فرآیندهای ارزیابی مقاله این فرم الزامی است. برای دریافت فایل تعارض منافع اینجا و فایل تعهدنامه و مشخصات نویسندگان اینجا کلیک کنید.

تمامی مقالات ارسالی به نشریه پژوهش و فناوری محیط زیست، پیش از ورود به فرآیند داوری با نرم­ افزار مشابهت­ یاب بررسی خواهند شد.

نشریه پژوهش و فناوری محیط زیست آمادگی خود را برای چاپ دو نوع مقاله (پژوهشی/ مروری) اعلام می ­کند؛ لذا خواهشمند است نوع مقالة خود را در فایل فرمت مقاله تعیین کنید.

پذیرش مقاله تنها ازطریق سایت نشریه (http://journal.eri.acecr.ir) امکان­ پذیر است.

نام و مشخّصات نگارندگان طبق فرم تعهدنامه و مشخصات نویسندگان، تکمیل و به همراه فایل مقاله و فرم تعارض منافع بارگزاری گردد، نویسندۀ مسئول، هدایت اصلی نگارش مقاله را برعهده بگیرد.

مقاله ارسال­ شده باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و نباید در هیچ نشریه داخلی یا خارجی یا مجموعه‌ مقالات خارجی چاپ شده باشد.

·       حجم مقاله شامل متن، شکل‌ها، جدول‌ها، نقشه ­ها، منابع و چکیده لاتین، با رعایت استاندارهای مجلّه نباید از 8 صفحه کمتر و از 16 صفحة A4 بیشتر باشد.

·       مسئولیت صحّت و سقم مقاله، به­‌ لحاظ علمی و حقوقی برعهده نویسنده یا نویسندگان مقاله است.

 

نکات قابل توجّه نویسندگان برای نگارش مقاله

·       ساختار مقاله

ساختار مقاله را نوع آن تعیین می­ کند که عبارت­ اند از: مقالات پژوهشی، مقالات مروری. در این نشریه حداکثر تعداد کلمات مقاله­ های پژوهشی 5000 ، مقاله­ های مروری 25000 کلمه در نظر گرفته شده است. تعداد منابعی که برای هر مقاله لازم است به­ ترتیب حداقل 30، 50 مورد است.

ساختار همه مقاله­ ها از چکیده، کلیدواژه ­ها، متن اصلی و منابع تشکیل می­ شوند، ولی متن آن­ها براساس نوع مقاله فرق می­ کند. متن مقاله­ های پژوهشی باید دارای مقدّمه، مواد و روش­ ها، یافته های پژوهش، بحث و نتیجه ­گیری باشند، ولی متن اصلی مقالات مروری ساختار مشخصی ندارند؛ با وجود این، لازم است که در آن­ها طرح مسئله، عنوان­ بندی بحث و نتیجه­ گیری، به­ خوبی و با روالی مشخص صورت گیرد. هیچ کدام از این عنوان ها شماره نمی‌گیرند و زیرپارگراف‌ها نیز بولت پوینت می‌گیرند. همچنین متن مقاله بصورت تک ستونی نوشته شود.

در نوشتار باید توجّه داشت که جملات، پاراگراف­ ها و حتی عنوان­ های مقاله از پیوستگی و انسجام برخوردار باشند. این امر به­ ویژه در مقدمه و بحث مقاله باید رعایت شود. شیوه طرح مسئله در مقدمه بسیار مهم است، لازم است نویسنده با سلیقۀ خود و با تکیه بر پیشینه و مبانی نظری پژوهش، خواننده را مجاب به ضرورت و نوآوری پژوهش خویش نماید. در بحث مقاله با استفاده از همین مبانی و پیشینه، مشاهدات مکمل، تجربیات دیگران، تجزیه و تحلیل‌های آماری و تفسیرهای منطقی به روایی و پایایی پژوهش بپردازد و در صورت امکان نشان دهد که پژوهش وی تا چه اندازه می­ تواند به محیط­ های دیگر تعمیم داده شود و در کدام نواحی می­ تواند کارایی داشته باشد.

در مقاله­ های مستخرج از پایان­ نامه از نگارش هر نوع فرضیه ی پژوهش یا آزمون آن­ها در بحث یا نتایج پژوهش پرهیز شود و سعی شود در سرتاسر مقاله، اهداف پژوهش دنبال شود.

 

ساختار نگارش مقاله

·       عنوان مقاله

حداکثر در 15 کلمه و با قلم 16 بی تیتر نوشته شود

·       چکیده فارسي

چكيده در یک پاراگراف و حداكثر در 250 كلمه به طور عمده مشتمل بر موضوع پژوهش، روش و نتایج است و باید در آن از مقدّمه چینی پرهیز شود.

·        کلیدواژه ­ها

کلیدواژه ­ها حاوی 4 تا 7 واژۀ مهمّ مرتبط با متغیرهای پژوهش یا موضوع است.

صفحات بعدی شامل متن مقاله با مشخصات زیر است:

 

 

 ·       مقدّمه

در مقدّمه، مبانی نظری همراه با پیشینه به ­گونه ­ای منسجم، یکپارچه و پیوسته بیان می­ شود تا درنهایت بتواند موضوع و مسئلة مورد نظر پژوهش و آنچه در بوته ابهام است را مشخص کند.

·       مواد و روش­ ها

نویسنده در روش پژوهش باید از بیان کلّیات و تعاریف مربوط به روش پژوهش بپرهیزد و به­ تفصیل توضیح دهد که چگونه داده­ ها را جمع­ آوری و تجزیه و تحلیل کرده است تا هدف یا اهداف پژوهش را برآورد کند. منطقة مورد مطالعه نیز می‌تواند در این بند معرّفی شود، ولی نویسنده می­ تواند درصورت ضرورت برای توضیحات تفصیلی، عنوان مستقلی به­ نام «معرّفی منطقة مورد بررسی» باز کند و این عنوان را در محلّ مناسب که به‌طور معمول پیش از مواد و روش­ ها است، قرار دهد.

·       یافته های پژوهش

در این بخش، تنها باید مواردی بیان شود که درباره اهداف پژوهش است. از بیان روش پژوهش یا پیشینه یا هر موضوعی که ذهن خواننده را از موضوع دور می­کند پرهیز شود. اگر نتایج پژوهش خیلی گسترده هستند، آن­ها را به‌طور منظم طبقه­ بندی کرده و ذیل عنوان­ های مناسب، دربارۀ آن­ها توضیح دهید. در توضیحات خود از جدول­ ها و نمودارهای مناسب استفاده کنید.

·       بحث و نتیجه گیری

در این بخش، به استناد مشاهدات بیشتر، مبانی نظری علم، سابقة پژوهش­ ها و تجربیات گذشتگان و همچنین تجزیه­ و تحلیل­ های آماری یا هر تحلیلی که نویسنده فکر می‌کنید مناسب است و باید نشان داده شود که نتایج پژوهش تا چه حد به واقعیّت نزدیک­ اند. نویسنده باید بکوشد با مقایسة پژوهش ­های متعدّد نشان دهد که واگرایی­ ها و همگرایی ­های بین پژوهش­ وی با دیگران در کجاست و به چه دلیل رخ داده است.

در بخش نتیجه گیری، نویسنده به استناد بحثی که انجام داده است، حکم قطعی خود را به­ صورت کلّی صادر می­کند؛ نتیجه‌گیری بهترین مبحثی است که نویسنده فرصت می­ یابد تا نتیجه به­ دست­ آمده و میزان اثرگذاری آن را گزارش کند. اگر نویسنده براساس تجربه­ ای که به­ دست آورده است احساس کند می­تواند پژوهش خود را به­ شیوۀ خاصّی ارتقا داده و حجم تعمیم‌پذیری آن را گسترش دهد یا به مدل­های جدیدی دست یابد یا حلّ مسئله ­ای را بهبود بخشد، می‌تواند پیشنهادهای خود را در نتیجه­ گیری ارائه دهد.

·        سپاسگزاری

چنانچه نویسنده یا نویسندگان در تهیّۀ مقاله از منابع مالی سازمان یا نهادهای خاصّی استفاده کردهاند، یا قصد تشکّر و قدردانی از کسانی را دارند که در نگارش مقاله از آن­ها یاری گرفتهاند، باید در بخش سپاسگزاری به این مطلب اشاره کنند.

·       منابع

منبع نویسی در متن (بسیار مهم)

نشریۀ پژوهش و فناوری محیط زیست، برای استناددهی یا شیوۀ ارجاع، سبک انجمن روان­شناسی آمریکا که به‌ اختصار APA گفته می­ شود را به­ منزلة معیار انتخاب کرده است فایل شیوه­ نامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.

 

 نحوۀ ارجاع به منابع در داخل متن باید به این ترتیب باشد:

- کتاب و نقل­ قول­ های مستقیم: نام‌خانوادگی نویسنده، سال انتشار: شمارۀ صفحه؛ مانند (حسنی، 1387: 22)

- مقاله: نام‌خانوادگی نویسنده(گان)، سال انتشار؛ الف: تعداد نویسندگان یک نفر باشد (علیجانی، 1384)؛ ب: تعداد نویسندگان دو نفر باشد: (علیجانی و کاویانی، 1384)؛ ج: تعداد نویسندگان بیش از دو نفر باشد: (علیجانی و همکاران، 1384).

در ارجاعات درون­متنی، نام نویسندگان انگلیسی به فارسی نوشته شوند و در اوّلین ارجاع، معادل انگلیسی آن­ها زیرنویس شود.

اگر چندین منبع پشت سر هم نوشته می‌شوند در یک پرانتز نوشته می‌شوند و بین آنها در فارسی ؛ و در انگلیسی ; می‌آید.

  • هر زمان که نظریه، روش یا داده‏ای مورد بحث قرار می‏گیرد، منبع آن را باید ذکر کرد تا اگر خواننده خواست اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کند، بتواند به آن مراجعه کند.
  • باید نقل قول‏هایی را که از یک متن به صورت مستقیم و بدون دخل و تصرف، داخل گیومه آورده می‏شود، مستند ساخت. (مک برنی، 1990، به نقل از سیف، 1375).
  • در صورتی که آثار به نام شرکت‏ها، انجمن‏ها، مؤسسات، ادارات و مانند اینها انتشار یابند، در استناد کردن، به جای نام مؤلف، نام سازمان می‏آید؛ مانند: (فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، 1382).

منابع مورد استفاده نباید از سی منبع کمتر باشد. ترجیجاً به منابعی که در ده سال اخیر چاپ شده ­اند ارجاع داده شود.

تنها منابعی باید در پایان مقاله ذکر شوند که در متن نیز استفاده شده باشند و از ذکر منابع مشابه و کم ­اهمیت خودداری شود.

در پایان مقاله، نخست منابع فارسی و به­ دنبال آن منابع خارجی، به­ صورت مقاله، کتاب، مرجع اینترنتی و ... (براساس نمونه‌های زیر)، به‌ترتیب حروف الفبای فارسی یا انگلیسی تنظیم شوند. همچنین اگر محققی چندین منبع در یک سال وجود داشته باشد، با گذاشتن حروف a , b, c در جلوی سال انتشار از یکدیگر متمایز خواهند شد: (Ahmadi, 2010a), (Ahmadi, 2010b).

-        شیوۀ نگارش مشخصات منابع، در انتهای مقاله باید بر اساس شیوه­ نامة APA و مانند مثال های زیر باشد: 

نوع منبع:

کتاب

الگوی کلّی

نام خانوادگی نویسنده اوّل، نام نویسنده اوّل؛ نام خانوادگی نویسنده دوم، نام نویسنده دوم و نام خانوادگی نویسنده چندم، نام نویسنده چندم (سال انتشار). عنوان کتاب(به صورت ایتالیک). محل انتشار: ناشر.

مثال فارسی

پوربابائی، حسن و عابدی، طوبی (1393). بامبو و ویژگی های اکولوژیکی آن. رشت: پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی.

مثال انگلیسی

Briggs, D., Smithson, P., Addison, K. & Atkinson, K. (1997). Fundamentals of the physical environmental. London: Routledge.

نوع منبع:

کتاب ترجمهشده

الگوی کلی

نام خانوادگی، نام (تاریخ انتشار ترجمه). نام کتاب (به‌صورت ایتالیک). مترجم: نام و نام خانوادگی مترجم. محل انتشار ترجمه: ناشر.

مثال فارسی

شلتن، مارلین (1390). هیدروکلیماتولوژی. مترجم: حسن ذوالفقاری. کرمانشاه: دانشگاه رازی.

نوع منبع:

مقالات مجلاّت

 

الگوی کلّی

نام خانوادگی نویسنده اوّل، نام نویسنده اوّل؛ نام خانوادگی نویسنده دوّم، نام نویسنده دوّم و نام خانوادگی نویسنده چندم، نام نویسنده چندم (سال انتشار). عنوان مقاله. نام مجلّه (به­ صورت ایتالیک)، سال یا دوره (به صورت ایتالیک) (شماره)، صفحه آغاز مقاله-صفحة پایان مقاله. شناسه رقومی مقاله یا DOI (درصورت دارابودن)

مثال فارسی

عبدلی لاکتاسرائی، مهسا؛ خان محمدی، مهرداد؛ حقیقی، مریم؛ پناهنده، محمد (1396). مطالعه ی تغییرات کاربری اراضی به کمک سامانه اطلاعات جغرافیایی و تکنیک‌های سنجش از دور. پژوهش و فناوری محیط زیست، 3(5)، 3-8.

مثال انگلیسی

Lee, J. A., Gill, T. E., Mulligan, K. R., Dominguez Acosta, M., & Perez, A. E. (2009). Land use/land cover and point sources of the 15 December 2003 dust storm in southwestern North America. Geomorphology, 105 (1–2), 18–27. https://doi.org/10.1016/j.geomorph.2007.12.016

نوع منبع:

پایان­ نامه و رساله

 

الگوی کلّی

نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (تاریخ انتشار). عنوان پایان‌نامه/ رساله (به‌صورت ایتالیک). پایان‌نامۀ مقطع رشته، نام دانشگاه.

مثال فارسی

بیگی، سمیه (1389). بررسی تاثیر روحی و روانی بدنه های شهری بر شهروندان (مطالعه موردی خیابان میرداماد). پایان نامه کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه تربیت مدرس تهران

نوع منبع:

مجموعه ‌مقالات

 

الگوی کلّی

نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (تاریخ انتشار). نام مقاله. در: نام ویراستار، نام مجموعه (به صورت ایتالیک)، (صص شماره صفحات). محلّ انتشار: ناشر.

مثال فارسی

شریف­زاده، رضا (1377). اصول مدیریت بحران در حوادث غیر مترقّبه و بلایای طبیعی. در: محمود حسینی، مجموعه ­مقالات اوّلین همایش ملّی مهندسی زلزله شریان‌های حیاتی، (صص. 343-349). تهران: مؤسّسة بین­ المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله.

نوع منبع:

کتاب منتشر شده در سازمان‌ها یا نهادها

الگوی کلّی

نام سازمان یا نهاد (سال انتشار). عنوان کتاب(به صورت ایتالیک). محلّ انتشار: ناشر.

مثال فارسی

شهرداری شیراز (1395). آخرین تقسیمات کشوری شهرستان شیراز. شیراز: استانداری فارس.

نوع منبع:

وبگاه اینترنتی

 

الگوی کلّی

نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده (درصورت وجود تاریخ انتشار). عنوان مطلب مورد استفاده (به­ صورت ایتالیک). برگرفته از: آدرس اینترنتی.

مثال فارسی

مرکز ملّی خشکسالی و مدیریت بحران (1396). گزارش وضعیّت خشکسالی هواشناسی کشور سال زراعی 96-1395. برگرفته از: http://ndc.irimo.ir/far/index.php

 

برای اهداف این نشریه، منابع مورد استفاده در متن مقاله در دو مجموعۀ فارسی و انگلیسی در آخر مقاله آدرس داده می شوند: در مجموعه اول منابع فارسی به همان زبان فارسی آورده می شود و در مجموعۀ دوم منابع فارسی برای استفاده انگلیسی زبان ها ترجمه می شود ودر آخر آنها نیز عبارت (In Persian) آورده می­شود.

نکته: خواهشمند است برای ترجمه منابع فارسی، به چکیدۀ انگلیسی مقاله، صفحه عنوان انگلیسی کتاب، صفحه عنوان انگلیسی پایان­ نامه و... مراجعه کنید یا از مترجم کمک بگیرید. برنامه “Google Translate” پاسخ مناسبی به شما نمی­ دهد.

·       چکیده انگلیسی

چکیده لاتین مقاله حداکثر 300 کلمه شامل هدف مقاله، در صورت امکان چارچوب نظری، شیوه، و یافته های اصلی باشد. واژه‌های کلیدی در پایان چکیده آورده شود.

 

شکل ظاهری مقاله

حروف‌چینی مقاله باید در برنامةword ، در کاغذ A4 و با رعایت حاشیه سه سانتی‌متر از چپ، راست و پایین، چهار سانتی­‌متر از بالا باشد و فاصله میان سطرها یک سانتی­ متر(single) باشد.

عنوان

قلم (فونت)

اندازه

نوع قلم

عنوان مقاله

B titr

16

بولد (پررنگ)

نام و نام خانوادگی

B Nazanin

12

نازک

مشخصات نویسندگان

B Nazanin

11

نازک

متن چکیده

B Nazanin

11

نازک

واژگان کلیدی

B Nazanin

10

نازک

پست الکترونیکی نویسندگان (ایمیل)

Times New Roman

10

نازک

عنوان بخشها

B Nazanin

13

بولد (پررنگ)

عنوان زیر بخش­ها

B Nazanin

12

بولد (پررنگ)

متن اصلی (فارسی)

B Nazanin

12

نازک

متن اصلی (انگلیسی)

Times New Roman

11

نازک

عنوان جدول ها، شکل ها و نمودارها

B Nazanin

11

بولد (پررنگ)

عنوان ستونهای جدول ها

B Nazanin

10

بولد (پررنگ)

متن فارسی درون جدول ها

B Nazanin

10

نازک

متن لاتین درون جدول ها

Times New Roman

9

نازک

منابع و مراجع فارسی

B Nazanin

11

نازک

منابع و مراجع لاتین

Times New Roman

10

نازک

اعداد در متن فارسی باید به فارسی و در متن لاتین به انگلیسی نوشته شوند. همچنین لازم است اعداد داخل جدول‌ها فارسی باشند.

معادل فارسی اصطلاحات و اختصارات انگلیسی در متن نوشته شود و انگلیسی آن در اولین ارجاع پس از چکیده به­ صورت زیرنویس ارائه شود (از ذکر زیرنویس در چکیده خودداری شود).

جداول و اشکال باید در متن نیز ارجاع شده باشند و این گونه نوشته می شوند: جدول (1)، شکل های (1 و 2)

جدول، نمودار و ... زیر پاراگراف مربوط به خود قرار گیرد.

چاپ مقالات منوط به پذیرش هیات تحریریه و هیات داوران است.

 مقالاتی که طبق فرمت نباشد به مرحله داوری نخواهند رسید.

تصاویر و جداول باید واضح بوده و قابلیت چاپ شدن سیاه و سفید را داشته باشند.

 پس از ارسال مقاله کد مقاله را دریافت کرده و تا آخرین مرحله آن را به یاد داشته باشید پیگیری مقالات فقط و فقط با کد انجام می گیرد.

نکته های ضروری در متن نسخه‌های ارسالی به مجله

مقاله باید سلیس، روان و از نظر دستور زبان صحیح باشد و واژه­ ها با دقّت کافی انتخاب شده باشد؛ همچنین پاراگراف‌بندی متن مقاله و تمامی قواعد ادبی (آیین نگارش فارسی) و ویراستاری ادبی و علمی باید رعایت گردد.

طریقه ایجاد نیم فاصله در کلمات دوبخشی در تایپ فارسی

نیم فاصله کاربردهای زیادی برای نگارش در زبان فارسی دارد، به‌طور مثال به سه نگارش از «می‌شود» دقت کنید. کدام‌یک از نظر زیبایی و نگارش صحیح‌تر است؟ «میشود»، «می شود»، «می‌شود»

واضح است که نگارش آخر به دلیل وجود نیم ‌فاصله بین حروف ی و ش صحیح می‌باشد.

برای ایجاد تنظیمات نیم‌فاصله به این صورت است: (بسیار مهم)

در برنامه Word، به منویInsert رفته و گزینه Symbol را انتخاب نمایید. در پنچره باز شده تبCharacters Specialرا کلیک نمایید و در آن قسمت بر روی No-Width Optional Breakکلیک، حال بر روی دکمه Shortcut Key کلیک کنید. در پنجره جدیدی که باز می‌شود در قسمت key ShortcutNew Press کلیدهای Ctrl و بعد Space را همزمان بزنید (یا ترکیب دیگری از کلید‌ها). حال برای اتمام کار و تایید دکمه Assign را بزنید. از این به بعد شما برای نگارش نیم‌فاصله در متون فارسی به طور صحیح کافیست کلیدهای Ctrl +Spceرا بزنید.

در ارسال مقاله ها نکته های زیر باید رعایت شود:

- از کاربرد واژه «زیست محیطی» پرهیز شود و به جای آن واژه «محیط زیستی» به کار رود.

- از واژگان، ترکیب ها و اسم جمع فارسی استفاده شود (مانند: تا حد امکان به جای حتی المقدور، تندرو به جای سریع السیر، ذکر شده به جای فوق الذکر، واکنش به جای عکس العمل، شیوه نامه به جای دستورالعمل، جدولها به جای جداول، متن ها به جای متون، نشانه ها به جای علایم یا علامت ها، شکل ها به جای اشکال، صفحه ها به جای صفحات )

- از باید و می باید (مربوط به زمان حال و آینده)، به جای کاربرد نادرست بایست، بایستی و می بایستی( مربوط به زمان گذشته) استفاده شود.

- جدانویسی واژگان رعایت شود ( مانند: سانتی‌متر به جای سانتیمتر، شکل‌ها به جای شکلها، عکس‌ها به جای عکسها؛ به همراه نیم فاصله)

 

لیست کاربرد درست برخی از واژگان پرکاربرد در مقاله:

نادرست ×

درستü

هیات علمی

هیئت‌علمی

می گردد

می شود

می باشد

است

استراتژی

روش

تکنولوژی

فناوری

با این وجود

باوجود این

راندمان

بازده

مساله

مسئله


شکل­ ها و جدول­ ها

در تنظیم جدول­ ها، منحنیها، شکل­ ها و تصاویر، رعایت نکات زیر الزامی است:

-       در ترسیم نقشه­ ها سعی شود مختصّات، مقیاس، راهنما، جهت نقشه و به­ ویژه عناوین عوارض مهم متن نقشه به­ صورت خوانا در آن درج شوند، به ­گونه­ ای که حتّی پس از کوچک­ شدن نقشه، از وضوح آن­ها کاسته نشود.

- متن شکلها باید به­ صورت رنگی یا سیاه و سفید و با کیفیت مناسب (رزولوشن 300 dpi)، خوانا و دارای مقیاس باشد. شماره و عنوان اشکال در پایین آورده شود. ذکر مأخذ عکس‌ها یا شکلهایی که از منابع دیگر اقتباس شدهاند الزامی است.

 قلم و اندازة آن به­ ویژه در مورد راهنما و متن نقشه­ ها و نمودارها به‌گونه‌ای انتخاب شوند که پس از کوچک­ شدن مقیاس شکل، برای چاپ نیز خوانا باشند.

 نمودارها به­ طور ساده ترسیم شوند، راهنمای عددی نمودارها باید فارسی باشد و در فرمت اصلی ارایه شوند.

 همه عنوان­ ها، اعداد، واحدها و مقیاس‌ها در جدول‌ها، شکل‌ها و سایر قسمت‌های مقاله باید به فارسی باشند. واحدهای استفاده ­شده نیز براساس سیستم متریک ذکر شوند.

توجه: ارائۀ تصویری جدول ­ها، معادلات، مرجع­ ها یا نوشته­ های مستقیم روی شکل­ها امکان ویرایش را از ویراستار سلب می‌کند؛ ازاین­رو لازم است این موارد به­ صورت تایپ­ شده در متن آورده شوند.

 

نحوه ارسال مقاله

پس از ورود به آدرس eri.acecr.ac.ir .journal وارد حساب کاربری و گزینه ثبت نام را انتخاب نمایید، پس از ثبت نام با ورود به حساب کاربری خود، مشخصات مقاله خود را وارد نمایید و در مراحل بعدی نام نویسندگان، داوران پیشنهادی و فایلهای مقاله را بارگزاری نمایید. دقت نمایید که در قسمت بارگزاری فایلها (فایل ورد و pdf مقاله بدون نام و مشخصات نویسندگان و همچنین یک فایل فشرده rar شامل فایل فرم تعهدنامه و مشخصات نویسندگان، فرم تعارض منافع) بارگزاری شود.

نشریۀ «پژوهش و فناوری محیط زیست » حقّ رد یا قبول و اصلاح، ویرایش و خلاصه نمودن مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد و از بازگرداندن مقالات دریافتی معذور است.

مقالات رد یا انصراف داده ­شده، پس از سه ماه از مجموعۀ آرشیو مجلّه خارج خواهد شد و نشریه هیچ‌گونه مسئولیّتی در این زمینه نخواهد داشت.

نویسندگان محترم توجه داشته باشند که ارسال اصل مقالات فقط از طریق سامانه مجله پذیرفته می شود، و کلیه مکاتبات مربوط به مقاله، شامل پیگیری وضعیت داوری و چاپ از طریق ایمیل و در موارد ضروری از طریق تماس تلفنی صورت گیرد.

 

نشانی دفتر مجله: رشت، خيابان ملت، ضلع غربي باغ محتشم، خيابان سيادتي، پژوهشكده محيط زيست جهاد دانشگاهي.صندوق پستي : 3114-41635

تلفن :‌ 33364061-013  نمابر : 33364028-013

پست الكترونيك نشریه :  info.eri@acecr.ac.ir  و  journal.eri@gmail.com 

 

 

 

موضوع